Facebook YouTube E-mail
Home A-TÝM Lukáše Motala jednou ve skaštickém dresu určitě uvidíme
formats

Lukáše Motala jednou ve skaštickém dresu určitě uvidíme

28

Lukáš Motal – aktivní hráč týmu SK Hanácké Slávie Kroměříž, hlavní trenér týmu TJ Skaštice B, asistent trenéra týmu TJ Skaštice A, šéftrenér mládežnických mužstev TJ Skaštice, aktivní hráč futsalového týmu Hošani Skaštice, člen výboru TJ Skaštice, správce webu tjskastice.cz a mimo jiné i velký fanoušek Manchesteru United. Že je nemožné všechny tyto funkce v jedné osobě zvládat? To neznáte „Montyho“ – celoživotně oddaného Skaštického patriota k fotbalu. Využili jsme zimní pauzy, více volna v jeho tak nabitém programu a popovídali si s ním o fotbalových záležitostech ze Skaštického prostředí.

Otázky vypracoval Antonín Sova ml.

 

Široká fotbalová veřejnost to asi ještě neví, ale letos jsi úspěšně složil zkoušky na trenérskou licenci A. Gratulujeme! Bylo složení zkoušek k této licenci náročné? Splnily získané cenné informace tvé očekávání?

Úplná pohoda to rozhodně nebyla. Musel jsem se připravit na okruh asi 16 otázek z nichž jsem si jednu vylosoval a poté mě skoro hodinu „grilovali“ :-) Určitě to ale bylo zajímavé a poučné se zúčastnit tohoto kurzu. Některé informace pro mě byly nové, jiné už jsem třeba znal, ale kurz mé očekávání splnil. Byl jsem součástí skupiny ligových hráčů takže jsem potkal i začínající ligové trenéry jako např. Kováč nebo Jarošík.

Hodláš získané zkušenosti z trenérského kurzu aplikovat i na naše hráče?Mají se na co těšit?

Něco málo možná vyzkouším :-). Ale nic převratného to nebude. Já věřím, že naši hráči se těší na každý trénink :-)

Ve Skaštickém klubu zastáváš hned několik funkcí, začněme otázkou od trenéřiny těch nejmenších. Letos máme ve Skašticích premiérově i týmy fotbalových přípravek, jak moc Tě baví a naplňuje práce s malými fotbalisty?

Trénování přípravek je zajímavé, baví mě, ale někdy je i celkem náročné :-) Jsem moc rád, že se nám opět povedlo založit další mládežnické mužstvo. Tréninky s přípravkou jsou zase něco jiného než tréninky s dospělými. U těch mladých fotbalistů je vidět rychlý posun, každým tréninkem a zápasem se zlepšují. Pro některé hráče je to jejich vůbec první zkušenost s fotbalem. Na výsledky se vůbec nedívám, pro mě je nejdůležitější, že to ty malé hráče baví a těší se na každý zápas. V této kategorii je podle mne důležité, aby se hráči naučili základy pohybových schopností a technických dovedností. Aby se snažili i těžkou situaci vyřešit fotbalovou cestou a to i za cenu třeba obdržené branky. Odkopáváním míče se fotbal hrát nenaučí. Jinak bych chtěl poděkovat rodičům za dobrou spolupráci a taky za pomoct při hledání nových hráčů :-) V budoucnu by jsme se v klubu určitě nebránili založení ještě jedné kategorie přípravek.

Trénuješ také tým dorostů, jak hodnotíš výkony a fotbalové posuny kluků této kategorie?

Když se někdo podívá na tabulku tak si řekne, že je to pěkná bída. Moje hodnocení ovšem negativní nebude. Já jsem docela spokojen s přístupem hráčů. Kluci chodí na tréninky, které si troufnu říct je baví. Těší mě, že se někteří hráči v létě sami ozvali, že by chtěli hrát v našem týmu. Utvořil se nám docela zajímavý tým, který věřím, že pokud zůstane nějaký čas pospolu tak se i ty výsledky dostaví. Zatím v utkáních inkasujeme hloupé branky, ale pokud se z nich dokáží hráči poučit tak by mohla, třeba už ta jarní část sezóny, být pro ně radostnější.

Myslíš, že z mládežnických týmů má šanci se někdo v budoucnu prosadit i za Skaštický A tým?

Věřím, že ano a budu moct rád, když těch hráčů bude co nejvíce. Samozřejmě skok hned do A mužstva by byl pro většinu nezvládnutelný, ale přes nějakou adaptaci v B týmu by se to podařit mohlo. S áčkem už trénoval Zdeněk Zaoral, kterému jsme plánovali dát více prostoru a to dokonce i v Krajské soutěži, ale přišel, že chce jít hrát do dorostu Hulína. Bylo to jeho rozhodnutí, kterému jsem já osobně příliš nakloněn nebyl, ale pustili jsme ho. Dále už nahlédl do utkání B týmu Jakub Hyánek, který už také absolvuje s muži tréninkový proces. V létě přešel do kádru mužů i Jan Hyánek, který prošel naší mládeží. Postupně bych chtěl aby si vyzkoušeli tréninky s muži i někteří další hráči.

Dlouhodobě zastáváš funkci hlavního trenéra B-týmu, jak hodnotíš letošní podzimní část sezóny?

Tak výsledky a výkony byly jak na houpačce. Dva, tři zápasy po sobě jsme zahráli dobře a získali body. Poté zase přišla utkání, ve kterých se mi výkon týmu moc nelíbil. Na delší dobu nás zabrzdila porážka s Mrlínkem, kdy jsme vedli snad o 4 branky a nakonec prohráli po penaltách. Po tomto zbytečně ztraceném utkání jsme se nějakou dobu dávali dohromady. Nakonec jsme po podzimu na 6. pozici. To považuji za dobrou výchozí metu do jarních odvet. Ovšem soutěž je velmi vyrovnaná a nějaké větší zaváhání nás může sesunout do spodních pater. Po některých hráčích bych ještě chtěl, aby na sebe v zápase vzali větší zodpovědnost za hru a za výsledek. Celému týmu věřím a myslím si, že umístění do 5. místa je rozhodně v našich silách.

Je v B-týmu nějaký hráč, kterého bys za své předváděné výkony na podzim chtěl vyzdvihnout a proč?

Těžká otázka :-) ale žádný z hráčů neprojel  podzim v takové formě abych ho extra pochválil nebo vyzdvihnul. Ale pochválím celý tým.

S jakými cíli půjdete do odvetných jarních bojů?

Hrát pohledný kombinační fotbal, dávat góly a bavit se hrou. Určitě se vyhnout bojům o záchranu a naopak bych byl spokojen s umístěním v první pětce.

Budeš po vedení klubu požadovat posílení svého týmu? Případně víš o nějakých avizovaných odchodech?

Posílení požadovat nebudu. O žádném odchodu zatím nevím takže doufám, že se v přípravě sejdeme ve stejném složení.

U A-týmu zastáváš funkci asistenta hlavního trenéra, jak si pochvaluješ spolupráci s trenérem Koleničem?

Troufnu si říct, že tato spolupráce funguje :-) Všechno spolu konzultujeme a řešíme. Někdy máme odlišné názory, ale vždy to nějak sladíme a snažíme se udělat vše pro dobré fungování týmu.

Pod vedením trenéra Koleniče se našim hráčům podařilo za poslední roky dosáhnout hned několik úspěchů, které se nesmazatelně zapíší do historie našeho klubu. Jak hodnotíš angažování tohoto ambiciózního trenéra z pozice funkcionáře našeho klubu?

Už teď si dovolím říct, že angažmá trenéra Koleniče nejde hodnotit nijak jinak než úspěšné. Když jsme domlouvali naši spolupráci, bavili jsme se výhledově o 1.A třídě. Nyní hrajeme Krajský přebor. Dokázal s týmem dvakrát postoupit a vtisknout mu ofenzivní styl. Skaštice se vždy snažily prezentovat útočnou hrou a střílet branky. Na to se mu podařilo navázat a ještě k tomu trochu vylepšit obrannou činnost.

Skaštický fotbal v posledních letech zažívá obrovský sportovní vzestup, k čemu přikláníš největší váhu těchto úspěchů?

Ve výborném a zdravém kolektivu. Hrajeme amatérské soutěže a mít dobrý kolektiv je základ. A v přístupu všech hráčů. Kluci přistupují ke každému zápasu a i tréninku maximálně zodpovědně a to se jim vrací ve výsledcích a výkonech.

Skaštický A-tým letos premiérově odehrál podzimní část v Krajském přeboru, jak hodnotíš výkony našich hráčů?

Velmi pozitivně, kladně a nadějně. Já jsem tvrdil, že střed tabulky je naše mužstvo schopno hrát. Nakonec je z toho po podzimu 2. místo. Dělal jsem i sestřih vstřelených branek a některé ty akce snesly velmi přísné měřítko. Padaly krásné góly.

Na čem budou naši hráči muset nejvíce zapracovat v zimní přípravě, aby stále proháněli nejlepší týmy v soutěži?

Nejlépe na všem :-). Konkurence nespí a ani my nesmíme usnout na vavřínech. Byla by chyba si myslet, že teď půjde všechno samo. Soupeři už zjistili, že Skaštice jsou kvalitní soupeř. Budeme se snažit držet v popředí tabulky. Jinak zimní příprava se příliš oproti předešlým rokům nezmění. Trénovat se bude převážně na hřišti, pojede se na soustředění a opět si hráči vyzkouší i aerobik :-) a samozřejmě něco odběhají.

Velký podíl na výsledcích A-týmu má náš kanonýr Zdeněk Konečník a se svými 23 brankami jednoznačně nejlepší střelec soutěže. Co říkáš na tu jeho skvělou střeleckou bilanci?

Klobouk dolů. 23 branek za 13 zápasů je až neuvěřitelné. Ale jen to potvrzuje jeho kvality. Zdeněk fotbal miluje a kdyby mohl tak hraje i za dorosty a možná i za přípravku :-) Nádherné jsou jeho góly ze standardních situací. Ovšem bez svých spoluhráčů by takových úspěchů dosahoval ztěžka. Tým pomáhá Konymu a Kony pomáhá týmu. Zdeněk je tahoun celého našeho klubu, což potvrzuje na hřišti a i mimo hřiště :-)

Mimochodem za jeden ze svých gólů je nominován i do finále soutěže „Fortuna gól snů“. Myslíš, že jeho trefa může tuto soutěž vyhrát? Posíláš mu hlasy?

Protože jsem si dával na čas s odpověďmi na tyto těžké otázky tak už můžu prozradit, že Zdeněk asi tuto soutěž vyhrál. Za což mu gratuluji. Hlasy jsem samozřejmě posílal. Stejně jako celá rodina a kamarádi. Pro Zdeňu je to takové malé ocenění za to, co pro fotbal ve Skašticích dělá.

Proslulé jsou tvé výživné tréninky založené na intervalových cvičeních, hrách a dovednostních soutěžích, kde bereš neustálou inspiraci?

Neřekl bych zrovna proslulé :-) jen někdy docela výživné. Já se snažím čerpat ze svých zkušeností a poznatků. Ale dnes už není ani problém sednout k internetu a něco najít. Snažím se vybírat takové cvičení, které hráče baví. Většinou jsou to herní věci. Stavěčky, intervalové hry nebo střelba. Zajímavé cvičení jsem poznal i na studiu licence.

Je reálné, že Tě někdy uvidíme ve Skaštickém dresu?

Reálné to zcela jistě je. Jen momentálně nevím přesné datum :-) Nechejme se všichni překvapit

Jsi i aktivním hráčem futsalového týmu Hošani Skaštice – jak vidíš letošní obhajobu loňského prvenství?

Bude to velmi těžké, ovšem ne nereálné. Minulou sezónu jsme byli v soutěži nováček a soupeři nás moc neznali. Letos už jsme o něco profláknutější, ale hladový po úspěchu jsme pořád stejně. Za obhajobou určitě půjdeme!

Ze všech těch odpovědí je patrné kolik volného času pro Skaštický fotbal musíš obětovat, což je bezesporu hodně náročné – co na to říká tvá rodina a přítelkyně?

Rodina je už zvyklá. Dá se říct, že fotbalem žijeme všichni. Rodiče mě vždy podporovali a jezdili a když to čas dovolí stále jezdí na mé zápasy. Stejně tak celá rodina navštěvuje i zápasy Skaštic. Přítelkyně si pomalu taky zvykla. Je sportovkyně, má svůj klub Aerobiku. Někdy se stane, že jsme oba celý víkend někde jinde. Ona na závodech a já na zápasech. Nikdy se ale nestalo, že by mi fotbal zakazovala. To už snad poznala, že by ani nešlo :-) Sport do našeho života patří. Jen ho časem možná budeme muset trošku omezit :-)

Co bys popřál našim hráčům a fanouškům do nového roku?

Hráčům určitě hodně zdraví a pohody v osobním životě, protože ta se pak odráží i ve fotbalovém :-) A dále aby stále rádi trávili svůj volný čas ve Skašticích na hřišti. Fanouškům zase trošku trpělivosti, protože jak je známo, díky rekonstrukci hrací plochy odehrajeme jarní část v sousedním Břestě. Jinak jim děkuji za dosavadní podporu a věřím, že jejich přízeň k našemu klubu bude pokračovat i v dalších letech.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© Oficiální stránky klubu TJ Skaštice
credit