Facebook YouTube E-mail
Home A-TÝM Rozhovor s trenérem našeho „B“ týmu, žáků a hráčem prvoligového Fastavu Zlín Lukášem Motalem
formats

Rozhovor s trenérem našeho „B“ týmu, žáků a hráčem prvoligového Fastavu Zlín Lukášem Motalem

montyTentokrát Vám přinášíme rozhovor s tím, který po většinu času fungováni webu tjskastice.cz zprostředkovává veškeré rozhovory, videorozhovory, sportovní aktuality a především věcné komentáře ke všem odehraným zápasům. Řeč je o fotbalovém odchovanci a záložníkovi prvoligového týmu FC Fastav Zlín, trenérovi žáků a B-týmu TJ Skaštice a věrným fanouškem Manchesteru United – Lukáši Motalovi. Bezmála tři roky nám přináší ty nejčerstvější informace Skaštického oddílu a v roli redaktora rozhovory k aktuálnímu dění ve Skaštickém fotbale. Nyní se karta otočila a dostala se řada i na něj. Zprostředkovali jsme několik věcných otázek na tělo a jak se s tím Lukáš, přezdívaný Monty poradil, si můžete přečíst níže.

1) Ve Skašticích pod tvou taktovkou vychováváš fotbalové naděje. Tvoje stopa na výkonech našich žáčků je znát, jak moc tě naplňuje práce s mládeží?

Když se zakládal ve Skašticích tým žáků tak ta volba trénování tak nějak padla na mě. Je to už tři roky a s těmi kluky postupuji i nadále. Musím říct, že tento poslední půl rok jsem měl z celého mužstva velkou radost. Tuto práci s mladými hráči mám rád. Těší mě, když u nich vidím, jaké dělají pokroky, jak se zlepšují. To si pak člověk řekne, že ta práce za něco stojí a má smysl.

2) Je v tvém týmu hráč, případně hráči, kteří by jednou mohli být tahouni Skaštického A-týmu?

I to je mooje snaha při trénování žáků. V dnešní době je velmi obtížné sehnat kvalitní hráče. Nejlepší možností je tedy si je vychovat. Většina těch kluků se chodí dívat i na zápasy skaštických mužských týmů. Já budu jen rád, když si ve Skašticích zahrají i dospělé soutěže. Pevně v to věřím, že se časem některý z nynějších žáků prosadí i do našich seniorských týmů. Čím větší počet, tím líp.

3) Zároveň jsi i hlavním trenérem Skaštického B-týmu. Je snadnější trénovat malé fotbalisty nebo ty starší?

Jak kdy :-D Nedokážu říct, co je snadnější. Každá kategorie má své specifika. Na každé mužstvo mám představu o svých nárocích na hráče. Samozřejmě u dětí musí být ten přístup trochu jiný. Ale jak u žáků, tak u mužů se snažím složit trénink tak, aby je bavil.

4) Využíváš některé praktiky, nácviky či taktiku stejnou jak u žáků, tak u mužů nebo každé mužstvo připravuješ individuálně?

Některá cvičení v tréninku zapojím stejná jak u mužů, tak i u žáků. Ale v mistrovských utkáních u žáků je pro mě priorita je učit hrát fotbal. Nezáleží tolik na konečném výsledku jako na výkonu hráčů a řešení jednotlivých situací. To u mužů už hraje výsledek podstatnější roli. Tady už se taktika objevuje ve vyšší míře. Ale po všech hráčích co trénuji chci, aby šli do zápasu s cílem jít vyhrát, ne si jen zahrát.

5) Teď k „tvému“ B-týmu. První rok se moc nevydařil, kdy pro nedostatek hráčů jste museli odstoupit z rozehrané sezóny. Další sezónu jste již slavili postup do okresního přeboru a letos jste hráli klidný střed tabulky. Zavládá u tebe jako u trenéra spokojenost s výsledky B-týmu?

Tu první sezónu jsem u týmu ještě jako hlavní trenér nepůsobil. V zimní pauze se nám mužstvo rozpadlo a museli jsme se ze soutěže odhlásit. Do další sezóny se nám podařilo získat nové mladé hráče. Ti se přidali ke stávajícím, kteří ve Skašticích v B týmu působili dříve. Já jsem v té době laboroval se zraněním a tak jsem se ujal i B týmu mužů. Podařilo se nám postoupit do Okresního přeboru. Tam jsme v právě skončené sezóně obsadili konečné 6. místo. Takže spokojenost určitě panuje. I B mužstvo má svou kvalitu a určitou herní úroveň. Což mě velmi těší.

6) Během zápasů je tě z lavičky opravdu slyšet, prožíváš hodně výkony svých svěřenců?

Na lavičce je to úplně něco jiného, než když si přímý aktér utkání. Je to jiný pocit, jiný tlak. Jako hráč na hřišti můžeš ten děj zápasu přímo změnit. Jako trenér se snažím svým hráčům pomoci aspoň pokyny z lavičky. Snažím se je svými pokyny řídit, povzbudit. A myslím, že je lepší když hráči cítí, že ten trenér je do utkání vtáhlí a zapálený stejně jako oni. I když někdy mám ohlasy, že mě bylo slyšet po celé vesnici :-)

7) Již několikrát se hráči B i A týmu přesvědčili o tom, jak vypadá, když zapneš v kabině tzv. „fén“ – dokážeš stejně zvýšit hlas i na naše žáčky?

Stejně určitě ne :-D Ale když mám pocit, že na hřišti nepředvádí to,co je v jejich silách a přístup k zápasu není takový, jaký bych si představoval, tak to i žákům trochu důrazněji vysvětlím. Ale to se stává minimálně.

8) Tvé tréninky bývají na tuto úroveň soutěže velice dobře propracované, kde bereš inspiraci?

Mám výhodu, že můžu hrát fotbal na vyšší úrovni. Poznal jsem už několik trenérů. Každý trenér preferuje v tréninku jiné cvičení. Takže ty tréninky, které mě zaujmou se snažím si zaznamenat. Někdy se stane, že dám ve Skašticích hráčům podobný trénink jaký jsme měli ve Zlíně. Pak také samozřejmě z inernetu, kde se dneska dá najít hodně cvičení. A také někdy konzultuji tréninky se svým spoluhráčem Lukášem Železníkem, který se trénování také věnuje.

9) Z výčtu všech tvých funkcí, věnuješ fotbalu ve Skašticích hodně svého volného času, jak to všechno zvládáš? A co na to říká tvoje přítelkyně?

S přítelkyní jsme spolu asi 4 měsíce, takže si na ten můj režim a všechny tyto zájmy a taky povinnosti ještě stále zvyká. Ale má ráda sport, takže si myslím, že to všechno spolu dokážeme skloubit. Ale je pravda, že moc volného času už nezbývá.

10) V dosavadní své kariéře jsi poznal už spousty trenérů, na kterého vzpomínáš nejraději?

To je těžká otázka :-). Já jsem nikdy s trenéry žádné konflikty nebo větší problémy neměl. Každý trenér je jiný a má svou představu o trénování. Ze žákovských let rád vzpomínám na trenéra Baďuru nebo Konečnýho.

11) Chtěl bys ses jednou věnovat trénování i na vyšší úrovni? Troufl by sis na profi-trenérskou licenci?

V budoucnu bych se trénování určitě chtěl věnovat. Na jaké úrovni se uvidí časem, jak se mi bude dařit a jak budu úspěšný. Profi trenérskou licenci bych si rád udělal. Ale nejdříve je zapotřebí vystudovat A licenci.

12) Skaštický A-tým letos zaznamenal historický milník, když postoupil do 1.A třídy. Bude tento tým sekundovat i nejlepším týmům této soutěže?

Tak to si netroufnu říct. Moc zápasů jsem v této soutěži neviděl a přesně nevím, jaká je úroveň jednotlivých mužstev. Ale já našemu mužstvu věřím. Neříkám, že se bude pohybovat v popředí, ale na střed tabulky by to mohlo být. Podařilo se nám vybudovat mladé mužstvo, které když zůstane pohromadě se bude stále zlepšovat.

13) Proslýchá se, že pozápasové oslavy byly bujaré, můžeš tyto informace potvrdit?

Tak takový úspěch ve Skašticích ještě nebyl a myslím, že je samozřejmostí to řádně oslavit.

14) V mládežnických kategoriích jsi prošel několika reprezentačními výběry, zahrál sis se Zlínem na finálovém turnaji v Brazílii. Na co ze své dosavadní kariéry vzpomínáš nejraději?

Ty mé zkušenosti s reprezentacemi byli spíše jen takové krátké epizody. Ale zahrál jsem si s reprezentací U18 přátelské utkání v Anglii proti místní reprezentaci. To byl krásný zážitek. V žácích to byl turnaj v Brazílii. Pak také zisk titulu v mladším dorostu. V mužích zase první druholigový gól za Hlučín paradoxně proti Zlínu. A pak také dvě branky v utkání do sítě Bohemians Praha. To už ale ve zlínském dresu.

15) Tvým zaměstnavatelem je fotbalový klub FC Fastav Zlín, který se po 6-ti letech vrací do první ligy, jak se těšíš na atmosféru této soutěže?

Strašně moc. Je to a byl to můj cíl nastoupit do zápasu v 1. lize. Teď jsem k tomu zase o něco blíže, tak doufám, že se mi podaří toto přání splnit.

16) Kdyby ti na stole přistála lukrativní nabídka hrát fotbal v zahraničí, daleko od tvé rodiny, přijal bys ji?

Asi bych si to šel vyzkoušet. Poznat něco jiného, jinou kulturu zdokonalit si řeč, potkat nové lidi.

17) Provozuješ ještě nějaké sporty?

Moc času na jiné sporty mi nezbývá, ale když je možnost rád si zahraji tenis, stolní tenis nebo vyjedu na kole.

18) Je možnost v budoucnosti vidět Lukáše Motala, jako aktivního hráče ve Skaštickém dresu?

Zcela jednoznačně. Už teď se těším, jak si jednou zahraji se svými kamarády z vesnice. A společně budeme bavit Skaštice a okolí kvalitním fotbalem :-)

19) Ještě pár rychlých otázek Tebe charakterizující:

Vepřo-knedlo-zelo nebo těstovinový salát? Vepřo – knedlo – zelo

Pivo, kofola nebo čaj? Kofola

Komedie nebo Horor? Komedie

Dovolená u moře nebo na horách? Moře

Playstations nebo knížka? Playstation

Christiano Ronaldo nebo Messi? Messi

Karel Gott nebo Pepa Vojtek? Asi Vojtek

Kalousek nebo Babiš? Babiš

Blondýny nebo brunetky? Nerozlišuji

Svatba v kostele nebo na pláži? V kostele

Sovič nebo Kony :-D? Odmítám odpovědět :-D

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
2 Comments  comments 

2 Odpovědi

  1. sovaant

    Lukyne, děláš to dobře a doufám, že ti zůstane čas na příští sezónu. Někde budeš muset ubrat, tak se nechám překvapit, kde. Ať se daří…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© Oficiální stránky klubu TJ Skaštice
credit