Facebook YouTube E-mail
Home A-TÝM Rozhovor s hrajícím trenérem „A“ týmu Lukášem Motalem
formats

Rozhovor s hrajícím trenérem „A“ týmu Lukášem Motalem

Publikované dne Pátek,Červenec 8, 2022 podle v A-TÝM

MontyNedávno nám skončila náročná sezóna v soutěži DIVIZE E a tak jsme pro Vás vyzpovídali hlavního trenéra Skaštického A-týmu Lukáše Motala. Patriota, který se svoje první fotbalové dovednosti učil na místním fotbalovém hřišti, aby si pak v mužském fotbale vyzkoušel zahrát I.fotbalovou ligu a následně se jako hráč a trenér vrátil zpět do rodných Skaštic. Dozvíte se, jak hodnotí první celou odehranou sezónu Skaštického týmu po postupu právě do divize, jak zvládá veškeré své hráčské a trenérské povinnosti, jaké mají Skaštice cíle do dalších sezón, ale také kde se chystá se svoji rodinou na blížící se dovolenou. To vše se dočtete v rozhovoru bez cenzury níže.

1)   Po postupu do divize, jsme se konečně dočkali odehrání kompletní sezóny. Jak bys stručně zhodnotil celou sezónu?

Z celkového pohledu musím sezónu hodnotit kladně a mužstvo pochválit. Podzimní část nám bodově příliš nevyšla. V jarní části jsme se chtěli vyhnout bojům o záchranu a uhrát co nejdříve potřebný počet bodů. Konečná 6 příčka je velmi pěkné umístění. Zároveň je to také závazek do nové sezóny. Mužstvo ukázalo, že je schopno hrát vyrovnanou partii i s týmy z vrchních příček. Určitě budeme chtít na tyto výkony navázat a pokračovat v nich. Vím, že to nebude jednoduché. Budeme muset v letní přípravě kvalitně potrénovat.

2)   Je konečné šesté místo maximem současného týmu?

Každý chce v tabulce skončit na co nejlepší pozici. Byl bych zvědavý na to, kdyby tento tým trénoval společně aspoň třikrát, čtyřikrát týdně jako ostatní týmy. Poté bych věřil, že by měl na to skončit do pátého místa. My si určitě vážíme tohoto krásného umístění.

3)   Kde vidíš největší slabiny a naopak největší přednosti celého mančaftu?

Tak slabiny bych asi neodkrýval, aby jsme to soupeřům neulehčovali. V podzimní části to byla určitě defenzivní činnost celého týmu. To se nám na jaře podařilo zlepšit. I díky tomu, že se nám uzdravili dva stopeři Glozyga se Štěpjákem.

Jednou z našich předností je určitě soudržnost a týmovost.

4)   Posledních sedm zápasů jarní části jste nepoznali hořkost porážky. Čím si tuto skvělou sérii vysvětluješ?

Prostě celý mančaft šlapal. Docela se nám vyhýbala zranění. A možná k tomu přispělo, že jsme věděli, že jsme se zachránili v soutěži. Nějaký ten tlak opadl. Na jaře jsme prohráli jen dva zápasy. S přibývajícími body rostlo týmu sebevědomí a mužstvo se nebálo si to s žádným týmem rozdat na férovku. Jako jediní jsme dokonce dokázali obrat o body, na jaře suverénní Hranice.

5)   Překvapil tě něčím některý konkurenční tým, ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu?

Asi ani ne. Že Hranice postoupí, jsem tušil. Strání mělo problémy se střílením branek a díky tomu asi sestoupilo. Holešov půjde v další sezóně nahoru. Přerov pokud udrží kádr a trenéra Rojku bude patřit mezi hlavní adepty na postup v následujících sezónách. Možná se trochu více čekalo od Vsetína.

6)   Naplnili hráči společně s trenéry předsezónní cíle klubu?

Předseda týmu za sezónu poděkoval tak asi ano :-)

 7)   Jaké jsou naopak cíle klubu do dalších sezón?

Hrát ofenzivní fotbal, který bude bavit nás i diváky. Ve Skašticích se žádné konkrétní cíle nedávají. Prostě dát do každého utkání maximum a uvidí se, na co to bude stačit.

8)   Většina hráčů ze stávajícího kádru si nevyzkoušela vyšší soutěže než je právě divize. Jak se s tím kluci podle tebe dokázali vypořádat?

Tím, že se předchozí dvě sezóny nedohráli tak měli kluci šanci si soutěž ošahat. V této sezóně nabité zkušenosti zúročili. I to pomohlo k tomu, že se nikdo nehroutil z toho, že jsme se po podzimu pohybovali v pásmu sestupu. Ale už jsem to říkal i dříve. Ti kluci co si ty postupy ve Skašticích vykopali, mají můj obdiv. Někteří začínali v Okresním přeboru nebo 1.B třídě. Dneska hrají Divizi.

9)   Jako trenér budeš chtít posílit současný kádr do nadcházející sezóny 2022/2023?

Pokud zůstane kádr tak jako v minulé sezóně tak nebude potřeba do něj příliš sahat. Musel by se naskytnout hráč, který by nám hodně pomohl a byl by do základní sestavy. Spíše budu chtít po hráčích, aby dokázali zopakovat výkony a umístění z jarní části sezóny.

10)   Jak hodnotíš trenérskou spolupráci s Romanem Číhalem?

Tak nějak jsme se poznávali. Roman přišel k týmu těsně před začátkem sezóny. Musel poznat hráče, seznámit se s týmem a oni s ním. Jako hráč má dost zkušeností. Jako trenér s dospělým fotbalem na takové úrovni začíná. Z mé strany byla spokojenost. Jsem rád, že bude Roman u nás jako trenér pokračovat. Věřím, že v další sezóně to bude šlapat ještě lépe.

11)   Jako hráč máš starty v I. a II. lize. Jaká je podle tebe kvalita divizních soutěží?

Dříve asi byla kvalita soutěže o něco vyšší. Ale to platí u všech amatérských soutěží. Určitě tomu nepomohl ani covid. Dvě sezóny nebyly dohrány. Ubylo hráčů. Ale to se projevuje hlavně v nižších soutěžích.

12)   Jak bude ve Skašticích probíhat letní příprava?

Nebude se nijak lišit od těch předešlých. Začneme trénovat v pátek 8. července. Tréninky budou probíhat 3x týdně a odehrajeme dvě přípravné utkání proti týmům z Krajského přeboru. Doufám, že se na další sezónu dobře připravíme. V létě je to složitější. Hráči jezdí na dovolené, někteří mají brigády. I tak doufám, že budeme přípravu absolvovat v hojném počtu. Opět budeme trénovat společně s B mužstvem.

13)   Mohou se fanoušci těšit na pohárové utkání MOL CUP?

Určitě. Utkání Mol Cupu jsou zpestřením letní přípravy. Akorát je škoda, že utkání neodehrajeme doma před svými diváky. 1. kolo hrajeme v Přerově. Vítěz narazí na druholigový Prostějov.

14)   Zdeněk Konečník vyhrál krále střelců s 24 přesnými zásahy, což je obdivuhodné. Mít takového hráče-kanonýra v týmu je pro trenéra radost, co?

Samozřejmě. Myslím, že každý trenér by takové hráče hned bral do svého týmu. Ale Zdeněk to se mnou nemá jednoduchý. Já ho jen nechválím :-D.

Ale že dokázal opět vyhrát nejlepšího střelce je obdivuhodné. Tím spíše, že ho v jarní části provázely zdravotní problémy. Pokud se nepletu, vyhrál krále střelců v každé soutěži. Od I.B třídy až do Divize. Snad ještě nějaký góly přidá i v dalších sezónáchJ

15)   Jako trenér jsi stále také aktivním hráčem Skaštic. Jaké to je vést tým a být při tom na hřišti?

Tak není to úplně jednoduché. Ta zodpovědnost za výsledky a výkony je určitě vyšší než u ostatních hráčů. Někdy se to odráží i při mých reakcích na hřišti. Pokusím se na tom zapracovat. Úplně jsem po takové roli netoužil, ale když skončil trenér Kolenič tak se nám nového trenéra přivézt nepodařilo. Tak jsem přebral roli hlavního trenéra a nabídku asistenta přijal Roman Číhal. V našem klubu to funguje trochu jinak než v jiných týmech. Trénujeme společně s B týmem. V pátek na tréninku je i 25 hráčů. Někteří kluci jsou ve školách a dorazí až na páteční trénink. Ale už to tak máme nastaveno nějaký rok a budeme v tom rozhodně pokračovat. Provázanost mezi oběma týmy tak funguje mnohem lépe.

16)   S obdrženými 10 žlutými kartami patříš mezi nejtrestanější hráče soutěže. Je pro tebe těžké udržet emoce na hřišti?

To souvisí s tou zodpovědností, za výkon, za výsledek. Někdy je ale potřeba dát týmu nějaký impuls, budíček, když to úplně herně nejde. Ale souhlasím, že těch karet je moc a měl bych si na to dát větší pozor.

17)   Vyjma trénování mužských týmů Skaštic „A“ a „B“ se věnuješ ještě mládeži a hlavně jako asistent hlavního trenéra vedeš třetiligový Kroměříž. Jde to všechno vůbec časově zvládat?

Je toho dost. U skaštické mládeže už tolik aktivní nejsem. Musel jsem něco upozadit. Poté co jsem hlavní trenér u A týmu tak je více práce, starostí. Příprava na tréninky, na utkání, na soupeře. Jsem rád, že máme u mládeže trenéry, na které je spolehnutí. Ještě by jsme ale další potřebovali. Od nové sezóny budeme mít i mužstvo mladší přípravky. Celkem 4 mládežnické mužstva. Na tak malou vesnici to určitě není špatný. Samozřejmě nejsou všechny děti jen ze Skaštic. Jsou i z okolních vesnic, z Kroměříže atd. Proto by jsme určitě přivítali další trenérskou výpomoc.

V Kroměříži jsem na pozici druhého asistenta. Když můžu, jsem na trénincích i zápasech. Pokud se utkání kryjí jsem primárně na zápase Skaštic. Ale v KM je kvalitní trenérská dvojice a jsem rád, že s nimi můžu být.

18)   Zůstaňme u Hanácké Slavie. Jak moc velké zklamání převládá po neudržení první příčky po podzimní části?

Zklamání už určitě opadlo. V jarní části přišla zranění důležitých hráčů a u některých zase pokles formy. Béčko Olomouce si za postupem šlo a od vzájemného utkání už neklopýtlo. Takže nezbývá než se pokusit ovládnout MSFL v další sezóně.

19)    Kdybys měl možnost (teoreticky) přivést jednoho hráče z kádru Hanáků do kádru Skaštic, kdo by to byl a proč?

Ta volba je asi jasná. Už ho na to připravuji, že jednou ho stáhnu do Skaštic :-D Michal Cupák

Nesmírně pracovitý hráč se skvělých charakterem. V poslední sezóně měl i čísla v podobě branek a asistencí. Přál bych mu, aby si vyzkoušel i první ligu.

20)   Letos jsi dostal také důvěru vést výběr kraje v Regions Cup a to se zatím vyplácí. Je to velká trenérská výzva a převládá zatím spokojenost s výsledky?

Ke všem mým aktivitám přišla ještě tato nabídka. Přijal jsem ji, protože je to zase něco jiného. Poskládat si svůj tým z libovolných hráčů, kteří hrají ve Zlínském kraji a nikdy neměli profesionální smlouvu. Tvorba nominace nebyla jednoduchá. Ale dovolím si tvrdit, že se poskládal kvalitní tým. Potvrdil to svými výkony a nakonec postupem do finále, které se odehraje ve středu 27.7. v Humpolci proti Středočeskému kraji.

Z kluků jsem od prvního srazu cítil chuť a radost, že v tom výběru můžou být. I mě ta jejich aktivita dávala další pozitivní energii do tohoto projektu.

21)   Má tento výběr uspět v rámci ČR a dostat se tak na závěrečný turnaj v Irsku?

Určitě má šanci. Bude to těžký zápas, ale věřím, že se na něj dobře připravíme a dojdeme až na ten pomyslný vrchol. Tím i na turnaj do Irska.

22)   Máš nějaké nabídky na trénování týmů z vyšších soutěží? Troufnul by sis na I.ligu jako hlavní trenér?

Momentálně žádné nabídky nemám. Ještě bych chtěl asi chvíli i hrát. Dokud nejsem úplně tak starý :-D Někdy v budoucnu možná.

23)   Máš nějaký trenérský vzor? Kde bereš inspiraci pro svoji práci hlavního trenéra?

Úplný vzor nemám. Něco jsem pochytil od trenérů, kteří mě trénovali. Něco od Broni Červenky v Kroměříži. Líbí se mi trenéři, kteří chtějí hrát ofenzivní fotbal.

24)   Začíná období zaslouženého volna po náročné sezóně. Jak nejraději regeneruješ a odpočíváš ty osobně?

Budu se snažit od fotbalu vypnout. Fyzicky i psychicky. Ale je mi jasný, že to úplně nepůjde :-D. Budu se snažit nechat tělo odpočinout. Od té doby, co jsem přestal denně aktivně trénovat mám daleko více bolístek. Tělo si na zátěž odvyklo. A není tolik času se o sebe starat.

25)   Jak a kde plánuješ letošní dovolenou?

Vyrážíme s manželkou a se synem k moři. Bude to naše první společná dovolená v zahraničí. Těšíme se na to a určitě si to užijeme. 

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
1 Comment  comments 

Jedna reakce

  1. Sova Ant st.

    Tak ať se daří…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© Oficiální stránky klubu TJ Skaštice
credit