Facebook YouTube E-mail
Home OSTATNÍ Talent v kraji
formats

Talent v kraji

Publikované dne Středa,Únor 11, 2009 podle v OSTATNÍ

Maturita a liga, to jsou nejbližší cíle záložníka

Zlín – Na jaře ho čeká maturita a boj o místo v sestavě prvoligových fotbalistů Zlína. Čemu by dal přednost? „Nejradši bych zvládl obojí,“ říká devatenáctiletý talent Lukáš Motal.

Šikovný záložník na jaře táhl ligové dorostence, jedenácti góly pomohl ke třetímu místu. V zimě byl převelen o patro výš.

A neztratil se ani tady. V přípravě se dokonce dvakrát prosadil střelecky. I proto si ho kouč Minář zatím nechal v kádru A týmu.

Motalova fotbalová pohádka tak může pokračovat dál.

„Za pár let kolem něj budou kroužit zahraniční kluby,“ tipuje předseda představenstva FC Tescoma Ladislav Valášek.

Věříte takovým slovům?

Poslouchá se to hezky, ale to je hodně vzdálená budoucnost. Zatím se mi nikdo neozval, ani agent (Ondřej Chovanec) nic neříkal. Teď mám úplně jiné starosti než řešit to, kam bych přestoupil. Chci se porvat o místo ve Zlíně.

A udělat maturitu, že?

Určitě. Chodím na průmyslovku ve Zlíně. Snad to zvládnu. Ve škole mně vychází vstříc, za to jim musím poděkovat. Teď jen, abych to úspěšně dotáhl do konce.

Co s vámi bude na jaře z fotbalového hlediska? Zatím jste v kádru ligového týmu. Udržíte se v něm?

Rád bych, ale žiju v realitě. Počítám spíš s tím, že budu trénovat s áčkem a zápasy hrát za třetiligovou rezervu. Cokoliv navíc by bylo super. Ale i třetí liga je pro mě výborná. Musím si už zvykat na fotbal mezi dospělými.

V dorostu to bylo o něčem jiném?

To se vážně nedá porovnávat. Každý, kdo ten skok zažil, vám to potvrdí. Dorostenecký fotbal je rychlý, ale ne tak důrazný. Mezi muži je to o důrazu, agresivitě, na nic nemáte čas. Je to i psychická změna. Ne každý to zvládne.

Podle zlínského manažera Valáška musíte zlepšit právě agresivitu a fyzickou kondici. Souhlasíte s ním?

Má pravdu, Tohle mi říká každý trenér, musím se zaměřit na rychlejší práci s míčem a důraz. Snažím se o to. Cítím, že tréninky s áčkem mi v tomto ohledu pomáhají. Naučím se toho hodně.

Trenér Minář si vaše výkony v zimní přípravě pochvaloval. Očividně jste se v A týmu aklimatizoval rychle.

Pomohlo mi, že nás do přípravy zařadili z dorostu víc. Mezi mladšími kluky ze mě nervozita opadla rychleji. Přijít do ligového mužstva je skok, ale i šance. Nemůžou se mi z toho rozklepat kolena. Fotbal je všude stejný, hraje se s míčem a na dvě branky. Jen tady je to o hodně rychlejší a důraznější.

Neříkejte, že když jste nastoupil ve středu zálohy vedle zkušeného Richarda Dostálka, tak jste to bral jako samozřejmou věc.

Spíš jsem se na to těšil. Ríša je v pohodě, při zápase se mi snažil hlavně poradit, co mám dělat. To mně může jen prospět. Starší kluci nás berou dobře, je jim jasné, že nějaká mladá krev do kabiny musí přijít.

Asi vám pomohlo, že jste už dvakrát skóroval, že?

Jasně. Každý gól vám zvedne sebevědomí. Víc si věřím, můžu se herně měřit i s mnohem zkušenějšími hráči.

Loni jste patřil do kádru reprezentace, ale na podzim 2008 jste z nominace reprezentační devatenáctky vypadl. Mrzí vás to?

V nároďáku se změnil trenér, šanci dostávají jiní hráči. Je tam hodně kluků z Prahy, konkurence je velká. Trochu to zamrzí, ale teď je pro mě prioritou Zlín. Snad budu díky tomu, že jsem se dostal do širšího kádru ligového mužstva, víc na očích.

Očima manažera Ladislava Valáška: Lukáš je perspektivní hráč, který je na svůj věk na hřišti velmi efektivní. Má výbornou herní inteligenci a přehled o hře. Ukázal to už na podzim, kdy byl nejlepším hráčem dorosteneckého týmu a tím si vybojoval pozvánku do prvního mužstva. Navíc dokáže branky nejen připravovat, ale i střílet. V minulé sezoně byl stálým členem reprezentační osmnáctky a určitě má potenciál na to, aby se prosadil i v devatenáctce. Pokud zlepší důraz a fyzické parametry, bude z něj kvalitní fotbalista. Ale musí dál pracovat, je pořád na začátku. Ve Zlíně dostane šanci, nechceme ho prodávat do zahraničí jako nevyzrálého dorostence, jak to dělají jiné kluby. Ať se ukáže u nás.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© Oficiální stránky klubu TJ Skaštice
credit